poniedziałek, 30 maja 2016

III Festiwal...

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej imienia Okudżawy zaplanowany jest na połowę lipca w Hajnówce, warto rezerwować sobie czas od 16 do 19 lipca 2016r. Obowiązkowy przystanek dla miłośników piosenki poetyckiej i twórczości Bułata! Ale wcześniej, już 15 lipca, odbędzie się konkurs festiwalowej piosenki dla młodzieży i dorosłych. Na zgłoszenia chętnych organizatorzy czekają do 10 lipca. Główna część festiwalu (z udziałem m.in. wdowy po słynnym rosyjskim bardzie - Olgi Okudżawy, która przyjęła honorowy patronat nad imprezą) odbędzie się 17 lipca. Wcześniej zaplanowano konkurs. Na dwa dni przed Koncertem Galowym organizatorzy chcą przesłuchać tych wszystkich miłośników piosenki poetyckiej, którzy taki gatunek cenią, śpiewać lubią i chcą spróbować swoich sił. A mogą to uczynić zarówno młodzież w wieku od 16 lat, jak i dorośli od 18 lat. Zgłaszać się mogą soliści, duety i zespoły wokalne. Uczestnicy muszą zaprezentować dwa utwory z gatunku piosenki poetyckiej (poezji śpiewanej), w tym jeden obowiązkowo z repertuaru Bułata Okudżawy (mogą być dwie piosenki Okudżawy).

Warunki uczestnictwa są następujące:
  • uczestnicy konkursu korzystają z własnego akompaniamentu lub akompaniamentu w formie półplaybacku zarejestrowanego na płycie CD; należy dokładnie opisać dostarczony wcześniej krążek CD, a na płycie powinny znajdować się wyłącznie utwory wykonywane przez uczestnika,
  • zgłoszenia do konkursu przyjmowane są na podstawie wypełnionej karty zgłoszeniowej (wszystkie informacje na stronie Hajnowskiego Domu Kultury), którą należy przesłać do
    10 lipca drogą elektroniczną lub pocztową na adres Biura Organizacyjnego (Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka, tel./faks 85 682 48 08, 85 682 32 03,
    e-mail: hdk@hdk.hajnowka.pl),
  • opłacenie akredytacji w wysokości 20 zł od osoby do 10 lipca na konto festiwalu bądź gotówką w dniu konkursu (info: www.hdk.hajnowka.pl). 
Jurorzy brać będą pod uwagę: intonację, interpretację, ogólny wyraz artystyczny, warunki głosowe i umiejętności wokalne, dobór repertuaru.Nieśmiertelne pieśni Bułata Okudżawy, największego barda XX wieku. Dla naszego kraju był on postacią szczególną. To na jego głosie i nieśmiertelnych pieśniach wychowały się miliony Polaków. To on, śpiewając cicho, bez złości, przygotowywał Europę do burzenia dzielących ją murów. Stowarzyszeniu co roku zaprasza na festiwal wdowę po rosyjskim pieśniarzu - Olgę Okudżawę. Przyjechać też mają znani pieśniarze Rosji, Ukrainy, Czech, Anglii, Niemiec oraz z Polski. Dwa główne punkty festiwalu to przesłuchania (15 lipca) i Koncert Galowy w hajnowskim amfiteatrze (17 lipca). Ale towarzyszyć mu będą dodatkowe imprezy, m.in.: spotkania twórcze artystów polskich i zagranicznych w Hajnówce (15 lipca), koncerty w Sokółce -18.07, Szepietowie -19.07 i Białymstoku -16.07, spotkania środowisk twórczych z Olgą Okudżawą, koncerty laureatów festiwalu w Lublinie -20.07.i w Warszawie (21 lipca). Dokładny program festiwalu - na stronie Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce www.hdk.hajnowka.pl. Tam też znajdują się informacje związane z konkursem i regulaminem oraz karta zgłoszenia. III Festiwal nosi tytuł "Wiara, Nadzieja, Miłość", organizuje go Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Granie bez granic", współorganizatorami są: Województwo Podlaskie, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Urząd Miasta w Hajnówce, Hajnowski Dom Kultury.
A Janek Kondrak tak napisał o naszym Międzynarodowym Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy: " Wiara, Nadzieja, Miłość" :
"To jest festiwal inny. Niepodobny do innych festiwali. O tę inność lepszy. Według starych receptur na udaną sztukę, która ma jakość i sens. Jest bardziej taborem artystycznym niż festynem. Ale ma masową publiczność. Byłoby znakomicie móc kontynuować tę ideę."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz